Mitte kaua aega tagasi tundus smuuti kummalise imeasjana. Paljud meist küsisid imestusega kelnereilt, mis see on, nähes menüüs tundmatut rida. Tervisliku toitumise moe arenguga aga muutus see jook aina populaarsemaks. Nüüd on smuutid mitte ainult iga korraliku kohviku või restorani menüüs, vaid seda valmistatakse üha sagedamini ka kodus.
Mis on smuutid? Iseenesest on see puuviljade, marjade või juurviljade põhjal valmistatud jook-püree. Võetakse toored koostisained ja segatakse blenderis, kuni tekib püree.
Loe edasiSmuutid võib olla nii monokomponentne kui ka polükomponentne. Peaasi on vitamiinidejahis mitte unustada koostisainete kombinatsioonireegleid, sest miksi tulemus peab olema mitte ainult kasulik, vaid ka maitsev. Marja- või puuviljajookidesse lisatakse sageli pähkleid, aga juurviljajookidesse maitserohelist. Smuutiretseptid on tavalisest mahlast märksa kasulikum, kuna keha saab kiudaineid ja kõike kasulikku, mis sisaldub toorainetes, mitte vaid osa neist.
Kuna tegemist on väga toitva kokteiliga, tasub seda tarbida mitte peale peamist toidukorda, vaid selle asemele. Näiteks on smuuti väga menukas hommikusöögivariant.
Üks peamistest smuuti plussidest on aja kokkuhoid. Smuuti valmib kiiresti (lihtsamate retseptide puhul kaks minutit) ja tarbitakse kiiresti. Tänapäevases ajahädas on see oluline.
Smuuti retseptid on lihtsad ja lakoonilised. Need ei vaja erilisi kokakogemusi või talenti, suurt hulka moodsaid seadmeid ega palju vaba aega. Koostisained, blender ja klaas on kõik, mida läheb vaja kasuliku joogi valmistamiseks.
Võtame puuvilju (juurvilju, marju), peseme, koorime, paneme klaasi, paneme klassi sisse seadme, blenderdame. Sageli lisatakse smuutile vett, piima, mahla, keefirit või jogurtit, et teha jook vedelamaks, anda erilist maitset või rammusust. Sel juhul valage klaasi kõigepealt vedelik ja
seejärel lisage kõik ülejäänu.
Kõige sagedamini kasutatakse puuviljasmuuti puhul banaani, kiivit ja õuna, juurviljasmuutis sellerit, peeti ja porgandit, marjasmuutis – maasikaid, vaarikaid ja murakaid.
Tervisele kasulik alkohoolne jook – kas selline asi on üldse võimalik? Täiesti. Alkoholivabade jookide seas on smuutil kindlasti oma koht, aga viimasel ajal ilmub see üha tihedamalt baaride joogikaartidele. Selles ei ole midagi üllatavat – tervisliku eluviisi fännid soovivad samuti mõnikord
lõõgastuda.
Alkohoolne smuuti eristub tavalisest ainult alkoholisisalduse ja jää poolest. Ainuke nüanss on, et need komponendid peavad olema lisatud lõpus, peale vitamiinkokteili valmistamist.
Joogid värskete juurviljade, puuviljade ja marjade põhjal on madala kalorisisaldusega, mistõttu on need dieedipidajatele taevakingitus. Ei ole üllatav, et smuuti on sageli nende ratsioonis, kes soovib kaalust alla võtta. Maitsev, kasulik, väikse kalorisisaldusega. See mitmekesistab mõnusalt dieedipäevi.
Sel juhul peab tähelepanelikum valida komponendid. Banaan, koor või piim vaevalt aitavad kaalust alla võtta. Aga kivi, ananass, õun täiesti sobivad. Et oleks rohkem toitev, võib lisada keefirit või rasvata jogurti.
Mahlad – orgaaniline põhi antud jookidele. Maitse muutub erkseks, kontsentreerituks. Kui vesi muudab seda lihtsamaks ja neutraalsemaks, piimatooted – toitevamaks, siis mahlad lisavad erksad puu- või juurvilju noodid.
Lapsed väga armastavad sellise variandi. Mahlade rohkem nad arvastavad vist ainult jäätisest põhja.
Kokteilide retseptid on väga kasulikud allergikutele. Sageli nad on sunnitud ennast piirata erinevates maiustuses. Smuuti võib mitmekesistada hüpoallergilise dieedi.
Plussina on ka see fakt, et need retseptid ei ole ranged. Kõik koostisained on täiesti asendatavad. Nii siis kui isikul on maaka vastu allergia ja see on meeldinud retsepti sees, siis seda võib rahulikult asendada teise sobiva marja vastu.
Kuumad joogid tulevad väga kasuks külmetuse hooajal ja vältimatu vitamiinipuuduses, mis algab meie riigis traditsiooniliselt veebruarist.
Tavalisest smuutist see variant erineb sellega, et koosseisu sisse lisatakse kuuma vedeliku. Tavaliselt see on keedetud piim, juurvilja puljong või tavaline keedetud vesi.